تبلیغات
* گیتاریست عاشق * - تقسیم بندی آواز های فلامنكو

زندگی ، عشق و گیتار

تقسیم بندی آواز های فلامنكو

تاریخ:چهارشنبه 23 اردیبهشت 1388-05:03 ب.ظ

 

بسیاری از هنرمندان دنیای موسیقی از بزرگان كلاسیك تا جاز ، از گذشته تا امروز ، مجذوب موسیقی فلامنكو گشته اند . برخی از این بزرگان چنین گفته اند :

   در تمام اروپا موسیقی ای زنده تر و غنی تر از فلامنكو یافت نمی شود 
                                                                                  مانوئل د
ِ فایا

موسیقی فلامنكو ، شباهت زیادی به بلوز( Blues ) دارد
                                                                                   مایلز دیویس
 

 

ادامه مطلب رو بخونین ؛ نظر هم بدین بد نیست !!
 وقتی كه به موسیقی فلامنكو گوش می سپارم ، یك احساس باستانی به من القا می شود . یك حس خاص حسی كه پیوندی عمیق را با درون من بیان می كند
»
                                                                                      چیك كوریا

فلامنكو یك هنر منحصر به فرد و عمیق است كه ریشه در مردم دارد و هنوز هم
سنت و اصالتش را حفظ كرده . از ناحیة اندلس در جنوب اسپانیا ظهور كرد ، در دورانهایی متفاوت زنده ماند و مرزها و ملیتها را درنوردید . با اینكه توسط انواع و اقسام موسیقی ها و فرهنگهای متفاوت احاطه شده بود ، ولی بدون از دست دادن ویژگیها و اصالت اش ، با استفاده از بداهه پردازی و بیان احساسات خود جوش ، در هر دوره به ارائه هنر زندگی كردن پرداخت . آواز ، رقص و نوای گیتار در هم آمیختند و ریتمهای شورانگیز جنوب اسپانیارا عرضه كردند .

كولیها می گویند : « فلامنكو در خون كولی است . »

ولی شاعر و نویسندة شهیر اسپانیا ، فدریكوگارسیا لوركا Federico Garcia Lorca )  ، فلامنكو را یكی از بزرگترین ابداعات مردم اسپانیا می دانست .

ویژگی اصلی فلامنكو ، استفادة عمده از صدا به روشی كاملاً حسی و درونی است . اشعار سوزناك و نواهای عمیق فلامنكو بوضوح درد مردم كولی را فریاد می كند بطوری كه وقتی شخصی ، حتی برای اولین بار ، با درك صحیح و عمیق مفاهیم فلامنكو ، به یك آواز اصیل گوش فرا دهد ، احساساتش به غلیان می آید و پیام این هنر به قلبش می رسد . این كیفیت راز آلود و مسحور كننده كه باعث پدید آمدن چنان حس زیبا و عمیقی می شود را دوئنده( Duende ) می گویند .دلیل اینكه به فلامنكو نام هنر عمیق یا  آرته حوندو ) Arte Jondo ( را داده اند ، این است كه بیانش تا عمق جان آدمی نفوذ می كند .

 برخی آن را هنر كولیها یا  آرته جیناتو ( Arte Gitano ) نیز می نامند كه بدلیل تاثیر بسزای این مردم در خلق و توسعه و تكامل فلامنكو می باشد .

 كولیها در انتهای سفرشان از هند و پاكستان ، به ناحیه اندلس در جنوب اسپانیا رسیدند و استقرار یافتند . علاوه بر تاثیر هندیان و عبریان ، اعراب نیز سهم بسزایی در شكل گیری فرم و مضامین آوازهای فلامنكوی امروزی داشته اند ، كه چندان هم دور از ذهن نیست . زیرا اعراب در حدود هفت قرن بر اسپانیا حكومت راندند .

فلامنكو با فرم امروزی اش تقریباً از حدود 200 سال پیش شكل گرفتن آغاز كرد . وضعیت فلامنكو ریشه در آواز سنتی دارد . به همین دلیل خوانندگان فلامنكو در ارائة این روند جایگاه ویژه ای دارند . در ابتـدا گیـتار فلامـنكو فقـط نقـش همــراهی با هنــرمندان رقاص و خواننده را داشت .

نوازنــدگان بزرگی همچون سابیكاس( Sabicas ) ، نینیو ریكاردو  ( Niño Ricardo، رامون مونتویا Ramon Montoya  (، پاكو دِ لوسیا Paco de lucia  و بسیاری دیگر در طی سالیان ، تك نوازی گیتار فلامنكو بصورت یك هنر جداگانه ، از مكان والایی برخوردار شده است .
 

مدتی است كه برخی از متخصصین فلامنكو ، مخالفت خود را با نوآوری در فلامنكو و آمیزش این هنر با انواع دیگر موسیقی از قبیل جاز و راك و بلوز و پاپ ،  شدت بخشیده اند . در دنیای امروز تنوع طلبی و استقبال اكثر جوانان از نوآوری و ایجاد تغییر و بدعت در سبكهای هنری بسیار بدیهی و معمول شده است . البته باید آموزش كافی و شناخت درست و عمیق وجود داشته باشد تا هنرمندان پیشرو دچار انحراف و ابتذال نشوند و اصالت فلامنكو را مخدوش ننمایند .

در فلامنكو آوازها را بر دو مبنا تقسیم بندی می كنند . یك سری از آوازها را براساس منشاء پیدایش آنها نام می نهند . مانند فاندانگوس دِ اوئِلوا( Fandangos de Huelva ) یا آلِگریاس دِ كادیز( Alegrias de Cadiz ) . ولی تقسیم بندی جامع تری وجود دارد كه آوازهای فلامنكو را به سه دستة كلی تقسیم می كند :

 1- آواز اصلی یا كانته گرانده Cante Grande

 شامل آوازهای عمیق و جدی و بسیار قدیمی است كه دستگاههای اصلی و پایه ای فلامنكو را تشكیل می دهند،مانند سوِلئارس( Soleares ) ، سِگیریّاس( Seguiriyas ) ، آلِگریاس( Alegrias ) و

 2- آواز میانی یا كانته اینترمدیو  Cante Intermedio

آوازهایی با اهمیت و جدیت كمتر نسبت به نوع گرانده كه در میانه راه گرانـده و چیـكو واقعند ، مانند فاندانگوس Fandangos
 

 3- آواز كوچك یا كانته چیكو  Cante Chico

آوازهای سطحی و شادمانه و اغلب طنز آمیز كه جهت جشنها و میهمانیها استفاده می شود . مانند رومبا( Rumba ) و تانگیّو( Tanguillo ) . این آوازهـا از لحاظ جدیت و عمق و محتوای اشعار ، از اهمیت كمتری نسبت به دو نوع دیگر برخوردارند.

 نكته ای در اینجا وجود دارد و آن این است كه دستگاههایی كه شامل آوازهای جدی ، عمیق ، حزین و دردناك هستند و ناله و اشك مردمی ستم كشیده را بیان می كنند ، در گروهی بنام آوازهای عمیق یا كانته حوندو)   ( Cante Jondoقرار می گیرند . كانته حوندو را در گروه گرانده و اینتــر مدیو مــی توان یافت . آواز یا كانته ) El Cante  (بقدری مهم است كه به عنوان سرچشمة همه چیز فلامنكو آن را می شناسند ، بطوریكه نوازندگــی گیتار ( El Toque ) و رقــص ( El Bile ) نیز از آن تأثیـر مـی پذیرند .

رقص فلامنكو بسیار شبیه به رقص طبیعی شرقی است و بدین ترتیب با دیگر فرمهای رقص اروپایی از بنیان تفاوت دارد . الگوهای ریتمیك پیچیده تحت تأثیر تكنیكهای رقص پای هدفمند خلق می شوند . به منظور ایجاد صدای مؤثر و رسا ، رقاص فلامنكو كفش ها یا چكمه های خاصی را به پا كرده ، با استفاده از پاشنه و كف كفش ، صداهای مناسب را تولید می كند . بانوان پیراهنهای بلندی می پوشند كه غالباً بسیار چین دار است و ساعتها به تمرین حركات موجی و لطیف دستها و بازوانشان ، هماهنگ با حركات موزون پا و كمر و تنه ، می پردازند . قسمت بالای تنه بر وقار و حالت كلی اندام تـاكید دارد . در بیشـتر سبكــهای جـدی فلامنـكو ، شاهـد آزاد شـدن و فریاد بغض فرو خــورده ای ( el dolor en la garaganta ) هستیم كه ناشی از سالها تحمل رنج و محنت می باشد و اغلب با شكایت و ناراحتی از پدیدة مرگ همراه است (خصوصاً در سگیریاس) .

رقاصان می توانند با حركاتشان ، همراه با رعایت دقیق زمان بندی آواز ، حس آواز را منتقل كنند ، اما نمی توانند به هیچ ترتیبی و با هیچ حركتی ، معنای اشعار را برسانند .

شاید بهترین راه برای نزدیكـی بیشتـر و درك بهتـر آواز و روح فلامنـكو ، رفتـن به تابلائـو ( Tablao ) ، نمایش های فلامنكو ، باشگاههای فلامنكو ( Peñas ) یا یكی از جشنهای بیشماری باشد كه در طول تابستان برگزار می شود
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
https://heartbreakingha42.wordpress.com/tag/shoe-lifts/
سه شنبه 24 مرداد 1396 09:15 ق.ظ
Hello mates, pleasant post and good urging commented at this place, I
am genuinely enjoying by these.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo